Overview
Specification
T546HW02 V7

T546HW02 V7 Basic Information
| Panel Model | T546HW02 V7 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,55 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T546HW02 V7 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | T546HW02 V.7 |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
T546HW02 V7 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.210×0.630 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.630×0.630 mm (H×V) |
| Weight | 12.0Kgs |
| Active Area | 1209.6×680.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1217.0×687.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1239.6×711.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 24.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
T546HW02 V7 Optical Features
| Display Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 1.07B (8-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.281; Wy:0.288 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
T546HW02 V7 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
T546HW02 V7 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
T546HW02 V7 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.45/1.68A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 5.4/20.16W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FP7S082HA1R1200, Pitch:0.5 mm, Pin:82 pins |
